Prohlídkové okruhy

Čím vším můžete na zámku Nové Město nad Metují v rámci prohlídky potěšit své oči? První patro si můžete nazvat renesanční či stubenberské. V prvním patře zámecké budovy najdete byt majitele zámku, knihovnu a depozitní místnost. Z chodby se dostanete do Zimní zahrady, která má šachovnicovou výzdobu v secesním slohu ao úpravy se postaral Dušan Jurkovič. Z terasy se můžete potěšit výhledem na údolí řeky Metuje.

Pěkná malba na stěnách a stropě vás zaujme v malé pracovně. Dále můžete vidět barokní ložnici manželů Bartoňových, nábytek, Francouzský salon s nábytkem a vzácnými malbami od barokních umělců. Žebrová síň má renesanční malbu a štuku podle Jurkovičova návrhu, kožené tapety obsahují znak Bartoňů. Ve Velké reprezentační pracovně můžete obdivovat gobelíny. Pokoj Zvěrokruh dostal název podle ručně vázaného koberce. Všechny místnosti prvního patra jsou svérázně připraveny.

Druhému patru nechybí všechny znaky barokního slohu a to vše si přál Walter Leslie. Pomocí stavitele Jurkoviče se z tohoto patra stal krásný prostor, nabitý lidskostí a výjimečností. Přijímací salón je dojemný svou nástropní freskou z řecké mytologie, i jídelna má krásnou nástropní fresku, ale vyobrazuje návrat římských vojáků po vítězství ve válce. Sál u Minotaura byl pojmenován podle nástropní fresky, kde uvidíte zápolení Thesea s Minotaurem. Lovecký pokoj zaplňují obrazy s loveckými motivy a kachlová kamna od keramičky Heleny Johnové.

Mezi dokonalé skvosty si na zámku zařaďte velkou ložnici s nábytkem ze světlého dřeva bílého javoru, s bustami prezidenta Masaryka a dívky z alabastru, freskami z antické mytologie a nástropní malbou. Další jedinečný poklad je kaple, která prochází dvěmi patry a má zlacené štuky, nástropní obrazy, oltářní olejový obraz a barokní nábytek.
Z dalších místností uvidíte Žlutý salon zhotovený ze žlutého jasanového dřeva, jídelnu, Černou pracovnu s uměleckými předměty, Taneční síň, Šatnu při koupelně, Hostinský pokoj u kaple a mnoho dalšího.

Prohlídky jsou děleny na Zámecké interiéry a Od půdy po sklep.

Možný je také výstup na Věž Máselnici, která je chloubou zámku. Věž vám poskytne krásný výhled na náměstí i daleké scenérie. Na vrchol zrekonstruované věže se dostanete po zdolání 146 schodů. Název je odvozen od tvaru věže, který připomíná máselnici tedy stojatou nádobu na tlučení másla.